Děti

5. října 2012 v 13:20 | Aelis |  Píšu
Děti, děti, děti.

Zdá se mi to anebo jsem jako šestnáctiletá považována za pouhého puberťáka, který nezná cenu peněz a všechen svůj volný čas tráví tím, že prochází všelijaké wietnamské krámky snažíc se sehnat, co nejpodřadnější alkohol, aby ho mohl následovně smíchat s hnusnou kolou z alberta za pár korun a trochu si povařit svůj mladistvý mozeček? Všem se velice omlouvám za příliš dlouhou větu a slibuji, že se v budoucnu polepším.
Zrovna jsem narazila na jednu diskuzi na jednom nejmenovaném blogu, která mě zase pro jednou donutila přemýšlet, a tak jsem došla k názoru, že tak to skutečně je. Velké procento lidí, kteří dosáhly plnoletosti či dokonce třeba i té dvacítky si myslí, že se jim v tu chvíli dostalo prává kritizovat mladší generaci a poukazovat na její četné chyby. Jenže každá karta má rub i líc a tyto milé osůbky by si měly uvědomit, že házet všechny lidi od dvanácti do osmnácti let do stejného pytle je poněkud staromódní.

Před pár dny jsem šla kolem své školy, na kterou si stále ještě jako čerstvá prvačka zvykám, a slyšela jsem za sebou větu, která obsahovala slovo děti. Nic víc asi nemusíte vědět. Věta byla mířená na mě a ještě na pár slečen, pronesla jí jedna slečna z vyššího ročníku jako vtipnou či provokativní poznámku. Musím uznat, že si nejsem úplně jistá.
Já na to můžu říct jen jedno. Připadá vám někdo, kdo celých pět týdnů od začátku školy nebyl ani jednou venku s kamarády jen kvůli učení jako pouhý vypatlaný teenager? Připadá vám někdo, kdo se vzdal prakticky všech svých koníčků a radostí jako puberťák? Můžu říct, že škola, kterou jsem si vybrala je težká a hranice mezi čtyřkařem a větou: tady už pro vás není místo je velice tenká.

Stejně tak mě občas ničí názory typu: dnešní mladí lidé nemají ponětí jaká je cena peněz.
Vážně? Ano, i já uznávám, že většina mých vrstevníků se v tomhle moc nevyzná a sdílím názor, že pro některé je nejjednodušší cesta jak získat své vysněné věcičky desetiminutový prosík u rodíčů. Tak to zkrátka je. Ale opravdu si myslíte, že už neexistují teenageři, kteří se rozhodnou, že si najdou brigádu a na něco si sami našetří.
Já mám několik cílů, které mám stanovené na dlouhou dobu dopředu. Moc dobře vím, co mi rodiče se svými nízkými platy nekoupí, a tak projevuji snahu. Celé roky jsem si přála vlastní počítač, protože u nás doma kvůli němu neustále probíhali boje a hádky, a tak jsem se s rodiči dohodla - já našetřím polovinu a oni se dají dohromady dárky k narozeninám od celé rodiny a koupí počítač s tím, že si delší dobu nebudu na jejich peněženky vyskakovat. A stejně tak si chci koupit foťák, tentokrát si na něj (držte si kloubouky, vypatlanej puberťák myslí) vydělám sama. Ano, několik měsíců to zabere, ale proč bych si nakonec nemohla pořádně užít tu chvíli, kdy kliknu na ikonku koupit a po pár hodinách si domů donesu úplně nový foťák. Budu jí s nadšením rozbalovat a zaujatě studovat návod.
A? My už jsme zase u toho? Zrcadlovky, že jsou jen pouhá frajeřina? Nevyužiju ji? Nevím jak se používá? No... od toho je tu návod, milý přátelé. Malá černobílá knížečka skrývající tajemství.

Lidi kritizují, když vidí na ulici slečnu, které okolo krku visí zrcadlocka, v ruce má iPhone a na rameni tašku od Vuittona. Ale proč? Jak můžete vědět, že si na to ten člověk sám nevydělal, lidičkové?

To, že ještě nejsem dospělá neznamená, že mám růžové brýle. Neznamená to, že mi rodiče koupí všechno, na co ukážu. A už vůbec to neznamená, že mám IQ tykve a na všechno automaticky kašlu.
Veřte nebo ne, i my občas myslíme.

Tenhle článek je takové bum v mých myšlenkách, které vzniklo s přílišného stresu a napětí.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sasanka Sasanka | Web | 5. října 2012 v 15:00 | Reagovat

ámen na to, sestro. i když je skoro škoda, že se svého dětství tak rychle vzdáváš. já ve svých osmnácti si snažím poslední střípky uchovat a docela se děsím momentu, kdy už to nepůjde...

2 kirma-lee kirma-lee | Web | 5. října 2012 v 21:12 | Reagovat

Souhlasím s tímto článkem. Je pořád lepší si na nějaké věci sama a vlastní dřinou našetřit, než pořád žebrat u rodičů-a navíc ten mladý člověk pozná, jak je těžké si na něco vydělat sám. Ti chytří lidé znají hodnotu peněz a snaží se je co nejvíce šetřit-ovšem zase se najdou tací, kteří stovku utratí i za 2 hodiny a to si nekupuje nic světoborného-přijde mi to absurdní. Jako by prostě tu hodnotu neznali a bylo jim to jedno. To potom chudáci rodiče, nebo dokonce i babičky, které taky většinou hodně přispívají do peněženek teenagerů. Ať žijou brigády.

3 Sinead Sinead | E-mail | Web | 9. října 2012 v 18:50 | Reagovat

je to smutné keď sme ešte takí mladí a už je možné pozrieť sa na mladších ktorí sú horší ako my. Súhlasím s tebou, ja som toto leto brigádovala a je to super pocit zarábať si sama. :-) Budem ti držať palce so zrkadlovkou a chválim vysokú úroveň článku. :-)

4 Vendy Vendy | E-mail | Web | 9. října 2012 v 20:55 | Reagovat

Problém je, že do člověka nikdo nevidí a je obecně známo, že většina dětí si svoje extra vychytávky mnohdy vysomrují od rodičů. Nikdo nevidí, jestli tamta holka, co každý den vychází z domu, si na svůj počítač vydělala, jestli ta nová taška je pořízena z peněz za brigádu... okolí vidí, že máš novou luxusní tašku, případně nový ohoz, nebo mobil.
Ano, máš pravdu, jsou mladí, kteří si na své věci vydělají - a taky z nich mají o to větší radost, a víc si jich cení. A jsem ráda, že patříš mezi ně... Ale nic si nedělej z těch řečí kolem. Jak kdosi kdysi řekl - odpusť jim, oni nevědí, co činí.
Jseš dobrá, že se nechceš vázat jen na příjem od rodičů, zejména když víš, že mají hlouběji do peněženky. Jseš dobrá, že si na své drahé miláčky zkusíš vydělat a našetřit sama a můžeš mít oprávněně sama ze sebe dobrý pocit... 8-)
Akorát je škoda, že se tímto loučíš se svým dětstvím a dobou bezstarostnosti.
Ale, zase... není ti deset, není ti třináct, je ti šestnáct. Když přijmeš kousek odpovědnosti dnes, nebude ti to zatěžko, až ji budeš muset přijmout celou.
Taaaak. A teď si připadám jako tetka Sally. :-(  ;-)  :-D

5 Neriah Neriah | Web | 23. října 2012 v 8:52 | Reagovat

S tvým článkem musím souhlasit. Nejsem o moc starší než ty (alespoň tři roky za rozdíl nepovažuju :D), a taky se setkávám s takovou reakcí lidí. Jedna holka, kterou znám od dětství je jen o dva roky starší než já a vždycky se považovala za tu vyspělejší a kdesi cosi, díky čemuž se mi ihned zprotivila.
U některých si občas povzdechnu, že jsou jak děti... Ale oni se tak opravdu chovají. A někteří jsou dokonce i starší než já.
Bohužel spousta puberťáků přemýšlet neumí a jdou víc vidět, než ti rozumní, kteří tím pak akorát trpí.
No dobře, já se sem tam taky chovám jako dítě :D Ale trochu v jiných věcech... Já jsem tak trošku přerostlé zodpovědné dítě xD Myslím, že každý z nás by si ten kus dítěte měl uchovat... Ale nesmí to zasahovat smysl pro zodpovědnost a uvažování

Co se týče peněz... Jsem vychována ve skromnou osobu, takže i když mám peněz dost, nerozhazuju je a ještě si šetřím třeba na bydlení nebo tak něco. Někteří kdyby měli ty peníze co já, pravděpodobně by byli ožralí každý den v měsíci, já ale nemám tu potřebu utrácet. Maximálně sem tam za nějakou knížku. A nebo když jsem potřebovala nový batoh na notebook. Ale jinak ne...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama