Svět a budoucí hrůzovláda

20. července 2012 v 18:09 | Aelis |  Píšu
Za poslední rok se mi dostalo do rukou dost knih s takovým tím postapokalyptickým nádechem. Knihy jako Levá ruka Boží, Hunger Games nebo Přechod společně se všemi filmy, ve kterých nad naší planetou zvítězí banda masožravých zombíků s vyhřezlími orgány, mi v hlavě vyvolávají podivné myšlenky. Musím uznat, že mě celá ta záležitost, že svět bude v budoucnu nějakým způsobem zmrzačen či poničen a nastoupí hrůzovláda fascinuje, a tak jsem se rozhodla, že se tu s vámi o své myšlenky podělím. Netrvdím, že bych si něco takového přála, ale zkrátka to je velice zvláštní. Dokážete si to představit?

Dokážete si to představit?

Jdete po ulici. Na pravém rameni se vám houpe vaše oblíbená taška, v ruce držíte knihu, kterou čtete už nejmíň po třetí, očima přejíždíte lidi a přemýšlíte o jejich životech. Zkrátka normální den, nic zvláštního. A během několika sekund se najednou rozeřvou sirény a vy nevíte, co dělat. Lidi kolem vás začnou běhat, v panice ječí, cpou se mezi sebou a nepřemýšlí nad tím jestli právě někomu šlápli na obličej. Hlavně aby se oni dostali do bezpečí. Někde daleko před váma se ozve výbuch a vy stále ani přinejmenším netušíte, co se děje...

Už jste někdy poslouchali na netu městké sirény? Je to naprosto šílený, ale taky inspirativní. Drama, tragédie, smutek. Když jsem si to pustila, zaplavila mě vlna nápadů na psaní.

Moje fantazie je občas trochu divoká. Není příliš pravděpodobné, že půjdu po ulici, skočí na mě banda zombíků a sežere mi mozek (i se vším ostatním), ale někdy uvažuju, co kdyby. Kde se rodí všechny tyhle myšlenky? Je to snad předzvěst naší bledé budoucnosti? Jsme na to až tak špatně?

Před pár dny jsem měla to štěstí a shlédla jsem první i druhý díl španělského hororu Rec. Nebyl to můj první horor s tématikou - mrtvý/nemrtvý člověk požírající ostatní, v téhle oblasti už bych se mohla považovat za experta, ale všimla jsem si, že tentokrát mě ten příběh vykolejil ještě víc než normálně. Asi už jsem měkká nebo otrávená tím, jak se tohle téma pořád opakuje. Trochu mě to děsí!
Mám ráda Resident Evil, ani nevím proč, ta série mi zkrátka padla do oka, nejen díky Mille Jovovich. Nikdo se vás tam nesnaží přesvědčit, že přijde hromada záchraných jednotek a všechno bude zase v největším pořádku. Netvrdím, že je to právě teď největší filmový počin - vzhledem k tomu, že na podzim vyjde už šestý díl, ale je to to jediné s touto tématikou, co mi nevadí.
Znáte film Mlha? Je to dílo natočené podle stejnojmenné povídky Stephena Kinga. I přesto, že ve filmu je konec relativně dobrý (podle toho z jakého úhlu pohledu to berete), v povídce se Kingovi dokonale podařilo ukázat, že v situacích, kdy po vás jde něco, čemu nikdy neporozumíte, jste zkrátka nahraní a pravděpodobné je spíš to, že vás nikdo nezachrání.

Stále nevím, jestli mám věřit tomu, že náš svět se jednou dostane do tak tíživé situace, že vypukne další světová válka (tentokrát skutečně světová) nebo cokoliv jiného, co přetvoří náš svět na něco, kde už ani nebude možné žít normální život. Kam nebudete chtít přivést dítě. Moc milé, už se těším!

Například Hunger Games. Mám je ráda, úžasný příběh i nápad a chápu, že tam si obyvatelé Kapitolu žijí docela v klidu - hezky barevně s růžovými brýlemi na hlavě. Nic nevědí a baví se sledováním her, kde se děti navzájem vraždí, protože všechno ostatní už je nudí (pěkné, pěkné).

Koukám, že se máme na co těšit. Bude to tohle? Nebo pro změnu ovládnutí našeho světa upíří nákazou (Svítání, 2011) nebo zjištění, že upíři existují následované jejich vyvražďováním (Underworld: Probuzení, 2012). No, je tu i spousta dalších alternativních možností jako třeba zamoření světa lidmi posedlými ďáblem - Rec(nevím, jak to nazvat - ďábelská nákaza?). Jen si vybrat. Jsem přesvědčena o tom, že nás čeká velice krásná a zajímavá budoucnost.

Miluju lidskou fantazii. Jen ta dokáže splodit takovéhle originální nápady. Už se nemůžu dočkat až budu za sto let sedět na svém růžovém, nadýchaném obláčku v nebi a budu obrovskou lupou pozorovat to, co se tady dole bude dít.

Wallpaper-615842_large
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 20. července 2012 v 19:06 | Reagovat

To je skvělý zamyšlení. Když už jsme u toho, přečti si Puls od Stephena Kinga-to je něco podobného. Zombíci, konec světa (hlavně Amerika atd.), pokud tomu fakt tak holduješ, nestačí, než doporučit :D

Mimochodem o Rec. jsem slyšela, ale nemám odvahu se na něj podívat :D ale snad to není předzvěst toho, co bude...

Všimla jsem si, že jsi dost změnila design. Já jsem dost na černou, ale tenhle mi přijde zas hodně umělecký :D

2 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 20. července 2012 v 21:10 | Reagovat

Myslím, že naše budoucnost se bude nést ve znamení náboženských a rasistických válek. Budou tu nepokoje kvůli evropské unii a vládě všeobecně ... možná se svět také rozdělí na ty, kteří zbožňují americký mrak, co všechno pohlcuje, a na ty, kteří nesnáší, když je jejich kultura utlačovaná tou americkou. Možná válka mezi upíry a vlkodlaky je jen metaforou pro tohle rozdělení na dvě strany ... ať už nás rozdělí cokoliv, bojovat budeme určitě :-(

3 Sofia Sofia | Web | 20. července 2012 v 22:29 | Reagovat

Veľmi dobrý článok. Keď som to tak čítala, pomaly ale isto mi po chrbte prešiel mráz.  Pretože čo ak naozaj príde niečo takéto?
Dobre vlkolaci alebo upíri asi nie. Ale čo ak príde po hroznej vojne, ktorá zničí trištvrte sveta, nejaká diktatúra horšia ako bola Tretia ríša? V tom prípade by som asi bola radšej medzi tými kto umrel cez vojnu...
Čo sa týka Kinga, ten je na takého "prekvapenia" majster. Ale presne vystihol, čo si spomínala, že nás pravdepodobne nikto nepríde zachrániť... čo nie je až taká povzbudivá predstava :-D  :-D :-D

4 Sinead Sinead | E-mail | Web | 21. července 2012 v 11:38 | Reagovat

najprv ťa pochválim, páči sa mi ako vyjadruješ myšlienky v článkoch, dobre sa to číta.
Ja nad týmto tiež uvažujem. Tento rok sú v kurze filmy o konci sveta najmä kvôli tomu slávnemu dátumu, ktorý dúfam že nebude žiadna apokalypsa.
Hmlu som videla iba kúsok, nevidela som to celé lebo to bola na mňa príliš veľaká kravina a práve vtedy som obedovala a niektoré scénky mi kazili chuť. :D
Odporúčam ti knihu Žihadlá, to je najlepšia upírska kniha akú som kedy čítala.
Alebo aj film V ako vendeta, videla som film a nedávno som dočítala komiksovú predlohu, taká situácia aká bola tam by sa mohla kludne stať.
[2]: tak to úprimne dúfam že sa nestane

5 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 21. července 2012 v 13:40 | Reagovat

Prvé, čo som si všimla, je zmena dizajnu :). Čo Ťa inšpirovalo,aby si vymenila čiernu skoro za jej pravý opak?

Občas u nás zvykli pustiť sirény, tak ako v Silent hille (a znie to desivo) - vždy čakám, kedy začne z neba padať popol.

A to ostatné? Ako sa len k tomu vyjadriť. Prečo takéto veci vznikajú. Možno (skús sa nad tým zamyslieť) sa to deje. Možno nie priamo u nás, ale niekde v inej časti sveta. Ty nevieš, čo sa deje. Sedíš v pohodlí svojho domova za svojim PC, kým inde ľudia zomierajú. A povedzme si to na rovinu, veríš že médiá, ktoré ovládajú svetové korporácie (pardón, oni ich neovládajú, oni ich len jednoducho vlastnia), púšťajú do éteru niečo, čo by znamenalo ich koniec?

Vážne, väčšina ľudí nemá ani poňatia, aké svinstvá sa dejú. A čo? Povedzme, že to vieme, no čo s tým urobíme? A vieš, čo ma na tomto serie najviac? Každý si povie nič a nič sa nedeje. Ale fakt je, že ľudia inde zomierajú, pretože ich vraždia iní ľudia pracujúci pre svoju vládu, aby mali veľa peňazí. Ich životy to však zmení a ešte niečo... je to otras. Deje sa to. Možno sa to ešte nedeje tu, ale ak sa pozerám na ľudí, pýtam sa, kedy sa to začne? A snažím sa to nevnímať, pretože ignorácia je ľahšia, ale ja viem, že sa to deje a to tú skutočnosť nijako nezmení.

6 Wizie Wizie | Web | 21. července 2012 v 16:04 | Reagovat

Tak to Ti děkuju holka :D , právě jsi mě donutila přemýšlet...
Však máš pravdu, nikdy nevíš, co se stane. Je jedno, jestli to bude zapadat do toho "sci.fi" či "fantasy" popisu. Prostě to tu bude. A je to možný. Proč by tu na světě nemohla být nějaká monstra? Vezmi si třeba jen oceán - nejhlubší místo na zemi, zatím skoro neprozkoumané, ovšem stále plné živočichů, kteří se dokázali tak lehce adaptovat (tak možná ne lehce... ale dokázali to). Proč by tam nemohlo NĚCO být?
Je zvláštní, že se občas i dospělí ve tmě bojí, přestože si jsou na 100% jistí, že příšery neexistujou. Nebo - to  třeba nebude tak úplně stoprocentní jistota >D

7 Wildhair Wildhair | Web | 21. července 2012 v 22:18 | Reagovat

Hm...
Svet v ktorom žijeme si tvoríme sami.No ja viem asi žiadna novinka.Ale ked sa nad tým hlbšie zamyslíte..Ja som rozpoltený človek..optimista pesimista..Na jednej strane áno tento svet sa na prvý pohľad skutočne rúti do záhuby..ale zamyslime sa..vojny útlaky choroby atd atd..nebolo to tu vždy? Hm človek má pocit že práve to jeho storočie je obdobím temna..A prečo to tak je? Na jednej strane sa človek teda väčšina populácie chová ľahostajne ku krajinám ktoré sa..povedzme nemajú ani v najlepšom dobre..A na druhej strane sa priam vyžíva a priam mu to hladí dušu ked si pozrie horor alebo ked sa s priateľmi rozpráva o tom čo sa zase zlé kde stalo...alebo o tom že ľudia sú sprostí a že vláda je hrozná a všetko je zmanipulované...A potom sa cítime ohromne dôležito aký sme my ale intelektuáli ked rozoberáme takéto záležitosti.Ale skutočnosť je podľa mňa inde.Debatovanie nepomôže nikomu.Ostávajú nám dve možnosti.Zdvihnúť zadok a ísť s tým niečo robiť pričom mať na vedomí to že možno nás to bude stáť život.Alebo urobiť šťastným aspoň nás,našu rodinu naše najblišie okolie...už len svojim správaním či postojom..Znie to otrepane a trápne ale aj tak..Keby tak spravil každý na Zemi..tak by sme tu mali raj..
Optimistický pohľad vyzerá asi takto..Neviem prečo ale človek zjavne potrebuje kontrasty.Potrebuje opak šťastia aby skutočné zdôrazňujem skutočné šťastie dokázal prežiť.Tí čo sa majú najhoršie a bojujú o svoje životy každý deň.Vedia čo je šťastie.Ja viem asi máte teraz chuť ma zabiť. :D Ide o to vážiť si mála tešiť sa z maličkostí.Viem aj toto znie otrepane..Viete poviem narovinu svoj názor.Svet je podľa mňa krásny a úžasný.A všetko čo sa deje sa deje pre niečo.
Hrúza a hrúzovláda je iba v našej hlave.Blbé je však to že práve to je ten problém.Nemali by sme zatvárať oči pred nešťastím.Ale otvoriť ich natoľko aby sme uvideli že svet ktorý tu máme sme si stvorili len preto aby sme mohli frflať...prepáčte mi na koniec trošku sarkazmu :D
Inak veľmi dobre napísaný článok a dobre sa to číta a donútilo ma to zamyslieť sa.

8 červenovlasá červenovlasá | Web | 22. července 2012 v 13:29 | Reagovat

pěkný článek. zrovna včera jsem přemýšlela nad tím, kde lidi berou takové nápady. na horory, thrillery, fantasy a sci-fi dystopie... ale došla jsem na to, že na to asi nemůžu dojít.
já sama píšu příběhy podle snů. nevím, co ostatní.
ale v případě filmů z budoucnosti jsem si jistá tím, že ačkoliv se nevyplní, příroda se nám jednou "odmění" za to, jak se k ní chováme a jednou, jednou to na našem světě bude vypadat jak v nějakém katastrofickém filmu.

9 Taria Taria | E-mail | Web | 22. července 2012 v 13:58 | Reagovat

[8]: Naprosto s tebou souhlasím a s ostatními jakbysmet.

myslím si, že nebude potřeba moc velká válka, stačí atomové zbraně a dva státy. Je to smutné, ale bohužel. Jinak horory s upíří či zombie tématikou nemam moc v lásce. Asi pro to, že je to všechno skoro stejný.

Na internetu jsem našla logické vysvětlení. Existují nemoce, které mají syndromy podobné vampirismu. Když se požije jedna rostlina vypadá to, jako by jste byli mrtví, atd...

Možná jsou zombie jenom obrazné přirovnání, lidé bez mozku, který vymývají mozky ostatním...

Jinak moc krásnej design, v jednoduchosti je síla

10 Zee Zee | Web | 23. července 2012 v 3:19 | Reagovat

Nad tímhle člověk může dumat pořád dokola a pokaždý ho napadně něco novýho. Lidi se ale stejně jednou zničí sami..

Mimochodem. Doporučuju Den Trifidů. Je to skvělá knížka s tímhle apokalyptistickým nádechem.

11 Vendy Vendy | Web | 28. července 2012 v 16:50 | Reagovat

To bylo dobré zamyšlení. Opravdu, v reálném světě, mě taky občas napadá - co bych dělala, kdyby najednou začaly přistávat talíře mimozemšťanů. Kdyby vypukla skutečně světová válka (obávám se, že by nastala situace, kdy by živí záviděli mrtvým). Kdyby zmutoval hmyz do lidských rozměrů.
Ale to jsou pořád jen fantazie a různé horory, ať filmové nebo knižní, naštěstí zůstávají spoutány na filmovém plátně - v digitálním světě - nebo mezi stránkami knih.
Ale co tady skutečně hrozí, taky není zrovna veselé. Nedostatek energií, nedostatek vody (životně důležité!) a islámská nadvláda se vším všudy. To poslední nepíšu jako nějaká rasistka, ale spíš s opravdu vážnou obavou z rozmachu a rozlezlosti islámistů po celém světě. Nejde o náboženství jako takové, ale o fanatiky, kteří se tímto zaštiťují a v jeho jménu jsouschopni člověka ukamenovat nebo mu vypálit oči nebo ho podřezat...
Znepokojivé.

12 Vera Vera | Web | 5. srpna 2012 v 14:36 | Reagovat

Je docela obtížné zamyslet se, co bude zítra, co přijde za týden...jakou budoucnost můžeme očekávat?...
Občas se ve své fantasii zamyslím, co by se stalo, kdy by se lidská rasa setkali s mimozemšťany, co by se stalo, kdyby vypukla celosvětová válka o poslední barely ropy...Jsem šťastná, že jsem se narodila v této době bez válek, šťastná, že se nemusím bát a žít ve strachu, i když je svět stále stejně zkažený, jako býval, je a bude...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama